kyokushin

"Without Kokoro, Budo is only an empty shell!"

 
Login / register to IBK International Budokai Kan

Pictures IBK album

Home
Black belts from 5th DAN Print
 

The official (DAN) grades handed out by the Kyokushin Budokai an IBK and recognised Japan, Kyokushin Budokai All-round Karate.

kyokushinbudokai
10 dan Kyokushin
Jon Bluming KAICHO 10th dan (The Netherlands)  IBK Board President
Jon Bluming 10th dan (Korean)  Hapkido  Federation 
Kenji Kurosaki 10th dan Japan IBK Honorary President
Don F. Drager 10th dan USA passed away
Gene Lebell 10th dan USA 
   
9 dan kyokushin
R. Liven  9th dan Denmark 
B. Backhus  9th dan Germany
Chris Dolman 9th dan Netherlands
D. Jonkers  9th dan Netherlands  Daishihan IBK
R. Schulz 9th dan Netherlands, Honorary
H. Seriese 9th dan Netherlands
G. Chivichyan 9th dan USA
   
8 dan kyokushin
E.v. Vaerenbergh              8th dan Belgium  Dai Shihan
M. Šančić Daishihan 8th dan Croatië, IBK Referee Committee Member
Flemming Jinzen Schrøter 8th dan Danmark 
L. Bricnet Daishihan 8th dan France
M. Buchnik 8th dan Israël
T. Azuma  8th dan Japan
H. Aso 8th dan Japan
A. Maeda 8th dan Japan
T. Shikano 8th dan Japan
J. de Bruin 8th dan Netherlands   Head  Examination Committee
J. Plas 8th dan Netherlands passed away
T. de Wit 8th dan Netherlands
L. Carbin 8th dan Netherlands
P. Viguurs 8th dan Netherlands
J. Reilman 8th dan Netherlands
A. Shturmin 8th dan Russia,Hon. C.
S. Badyuk 8th dan Russia
Y. Fedorishen 8th dan Russia
M. Kokin 8th dan Russia
Claudio  Alesi 8th dan Swiss  Dai Shihan
P. Roiz Daishihan 8th dan Spain, IBK Referee Committee Member
C. Norris 8th dan USA
B. Wall 8th dan USA
B. Smith 8th dan USA  passed away
D. Gulla 8th dan USA
   
7 dan kyokushin
T. Madsen 7th dan Denmark, IBK Scandinavia Referee Committe Chairman  IBK Dai Shihan Germany
D. Saint 7th dan Germany IBK Secretary
H. Boldt 7th dan Germany 
A. Reilman 7th dan Netherlands  passed away
R.S. Matulessy 7th dan Netherlands
T. v Heumen 7th dan Netherlands
R. Muller 7th dan Netherlands
J.v Oerle  7th dan Netherlands
F. Jaspers 7th dan Netherlands
Bert Ruhe 7th dan Netherlands - Website designer
K. Bely   7th dan Russia Dai Shihan Moscow
A. Arabjiev 7th dan Russia
L. Vanau 7th dan Romania
R. Burke 7th dan Suriname 
W. Burgos 7th dan Suriname 
B. Lau 7th dan USA 
B. Smith 7th dan USA
G. Friederich 7th dan USA
   
6 dan kyokushin
A. Soussi 6th dan Belgium
S. Alves 6th dan Brazil Dai Shihan
M. Ferraiollo 6th dan Canada Dai Shihan
Z. Samarzija 6th dan Croatie
J.  Willson 6th dan England
E. Rigaud  6th dan France
J. Canovas  6th dan France
M.Weldon 6th dan Germeny
B. Schedina 6th dan Germany 
O. Witte 6th dan Germany 
H. Bakhtiari  6th dan Germany passed away
H. Watson  6th dan Germany 
M. Boldt 6th dan Germany 
S. Brezovai 6th dan Hungary  
Seyed Hossein Moghadasi 6th dan Iran
J. Vos 6th dan Netherlands
F. v. Dijk 6th dan Netherlands
J. v/d Linden 6th dan Netherlands
G. Bodde 6th dan Netherlands
Sem Schilt 6th dan Netherlands
T. Stelling 6th dan Netherlands
P. Drachman 6th dan Netherlands 
R.S. Matulessy 6th dan Netherlands
R. Reitsma 6th dan Netherlands
J. van der Werf 6th dan Netherlands
W. Sibbald 6th dan Netherlands
P. Aerts 6th dan Netherlands
P. Verschuren 6th dan Netherlands 
G. Schoor 6th dan Netherlands 
T. Olejnik  6th dan Poland
A. Arabajiev 6th dan Russia 
Y. Kremov  6th dan Russia 
G. Pancratov 6th dan Russia, Ashihara 
I. Semenov  6th dan Siberia 
H. Maass  6th dan Sweden 
Y. Egorov  6th dan St Petersburg 
M. Howes 6th dan Scotland
F. Fourment  6th dan Swiss 
Jose Gomez Diaz   6th dan Spain 
R. Penarubia  6th dan Spain 
I. Bychkov 6th dan Siberia
J. Boca  6th dan Trinidat 
J. Svinth 6th dan USA
P. Frandsen 6th dan USA
M. Aghvinian 6th dan USA
K. Harte 6th dan USA 
D. Charvet 6th dan USA 
M. Sharrett  6th dan USA Spokane Washington
N. Yamamoto 6th dan USA
K. Jorgenson 6th dan USA
5 dan kyokushin
A. Mark 5th dan Belgium
J v.d. Bosch  5th dan Beligium
M. Alvato 5th dan Bolivia  Dai Shihan
A.Valvida Reyes  5th dan Chilli  Branch Chief
C.Munneza 5th dan Chilli 
S. Smiljanic  5th dan Croatië 
U. Nielsen 5th dan Denmark 
L. Escuret 5th dan France 
P. Brulois  5th dan France
Christine Krause-Watson 5th dan Germany 
R. Ladaeve  5th dan Israël 
Seyed Hossein Moghadasi  5th dan Iran
Umesh Kant Giri  5th dan India
Bruno Comba 5th dan Italie Dai Shihan
Mehdi Hijaouy 5th dan Marocco
G. Jordheim  5th dan Norway
G. Drake  5th dan Netherlands 
H. Nijman  5th dan Netherlands 
W. Bregonje  5th dan Netherlands, Passed away 
F. Scholler 5th dan Netherlands
J. Voormeij 5th dan Netherlands
B. Schreiber 5th dan Netherlands 
S. Berkenpas 5th dan Netherlands 
Nico Waerts 5th dan Netherlands 
M. Fomin 5th dan Russia
I. Zaitsev 5th dan Russia / St.Petersburg
S. Naumov  5th dan Russia / Ivanovo 
A. Ratskevichus 5th dan Siberia
R. Penarubia 5th dan Spain
J. Diaz 5th dan Spain
F. Saiz 5th dan Spain
C. Mateo 5th dan Spain
A. Duato 5th dan Spain
R. Fernando 5th dan Sri Lanka
V. Isaevski 5th dan Sweden  Dai Shihan 
L. Saint 5th dan USA    Spokane Washington
R. Dunen 5th dan USA
G. Erramuspe 5th dan USA
M. Wayne 5th dan Wales
BasisBudokaiKarate
8dan budokai karate
P. van Hemel 8th dan Netherlands
H. Couzyn 8th dan Netherlands, past away
   
7dan budokai karate
P. Polder 7th dan Netherlands
W. de Mooy 7th dan Netherlands
   
6 dan budokai karate
G. van Mourik 6th dan Netherlands
J. Reeberg 6th dan Netherlands
H. Ruberg 6th dan Netherlands
R. Wildeboer 6th dan Netherlands
J. Tigele 6th dan passed away
J. Bregonje 6th dan passed away
P. Aerts  6th dan Netherlands 
   
5 dan budokai karate
H. Sweers 5th dan Netherlands
   
 BasisBudokaiJudo
10 dan budokai judo
Dr. G. Schutte 10th dan Netherlands, passed away
Valery Oschepkov 10th dan H.C. passed away
   
9 dan budokai judo
Jon Bluming 9th dan Netherlands Kaicho
Gene Lebell 9th dan USA
James S. Bregman 9th dan USA
   
8 dan budokai judo
B. Jacks 8th dan Engeland
Chris Dolman  8th dan Netherlands 
S. Kosorotov 8th dan Russia
G. Chivichyan 8th dan USA
Jean Michel Dracos 8th dan Swiss
7 dan budokai judo
P. Adelaar 7th dan Netherlands, passed away
F. van Dijk  7th dan Netherlands 
B. Lepkofker 7th dan USA
V. Pauletta 7th dan passed away
   
6 dan budokai judo
E. Field 6th dan Engeland
Jac Brakel 6th dan Netherlands, passed away
G. Groos 6th dan Netherlands
R. Noordberg 6th dan Netherlands, passed away
M. Schutte 6th dan Netherlands
H. Kalle 6th dan Netherlands
F. Kirchof 6th dan Netherlands
Jan Zwart 6th dan Netherlands
Dana Charvet 6th dan USA
M. Eder  6th dan USA 
 
Black Belts 1st till 4th DAN Print

All the dojo's that send in the black belts from 1st till 4th dan

   
4 dan kyokushin
Francis Limonier 4th dan Aruba
Sergio Alves 4th dan Bonaire
Nenad Šančić 4th dan Croatië
Naser Khader 4th dan Denmark Member Danish Parlement 
Søren Sandersen 4th dan Denmark
Gordon Ryan 4th dan England
Pratt Tracy 4th dan England
Peacock Russell 4th dan England
Bolt Clifford 4th dan England
Simmonds Jean 4th dan England
Goullet Tim 4th dan England
Stratton Lydia 4th dan England
Wellsted Tony 4th dan England
A. Miller 4th dan England 
K. Garrett 4th dan England
Jacky Bruot 4th dan France
Jean-Luc Canovas 4th dan France
Serge Puddu 4th dan France
Dmitry Klementyev 4th dan Germany
Michael Schramm 4th dan Germany 
Rodolfo Pacifico 4th dan Italia
Seyed Hassan Moghadasi 4th dan Iran
Seyed Rahim Mir Nezami 4th dan Iran
Bijan Asadi 4th dan Iran
Seyed Hassan Moghadasi 4th dan Iran
Youssef Moukhas 4th dan Morocco  Dai Shihan
Cor Haan 4th dan Netherlands
Con Voerman 4th dan Netherlands
Robert Akse 4th dan Netherlands
Asqar Ghanbari 4th dan Netherlands
L. Sebrechts 4th dan Netherlands
Klaas de Wit 4th dan Netherlands
R.Subedi 4th dan Nepal 
Sergei Alymov 4th dan Russia
Alexandr Yanov 4th dan Russia
Andrey Vetoshkin 4th dan Russia
Horton Pam 4th dan Scotland
Daniel Sanchez 4th dan Spain
3 dan kyokushin
Shahab Rahmatullah 3rd dan Afganistan
Sergio Alves Junior 3rd dan Brazil
Jaime Varas 3rd dan Chili 
Nenad Đurić 3rd dan Croatië
Matija Dujnić 3rd dan Croatië
Drago Plečko 3rd dan Croatië
Hanson Soeren 3rd dan Denmark
Creton Daniel 3rd dan Denmark
Gutte Loiborg 3rd dan Denmark
Brian Pfeffer 3rd dan Denmark
Tony Boeskov 3rd dan Denmark
H. Mortimer  3rd dan Denmark 
Lee Maxine 3rd dan England
Brinkman Darren 3rd dan England
Batt Mike 3rd dan England
Juan-Marc Baudoux  3rd dan France
Arelien Duarte 3rd dan France
Arnoud Pierre 3rd dan France
Stephane Tonali 3rd dan France
Sonia Bricnet 3rd dan France
Frederic Hentz 3rd dan France
Osvaldo Spagnolo 3rd dan France
Oleg Born 3rd dan Germany
André Biemann 3rd dan Germany
Uwe Krüger 3rd dan Germany
Thorsten Jackwitz 3rd dan Germany 
Toralf Jackwitz    3rd dan Germany
Henrik Pap 3rd dan Hungarian
Sándor Varga 3rd dan Hungarian
István Érsek 3rd dan Hungarian
Syed Mahmood Mohiuddin 3rd dan India
Amir Nozari 3rd dan Iran
Sabah Ghaderi 3rd dan Iran
Hiva Rashidi 3rd dan Iran
Sergey Denisov 3rd dan Latvia
Bruno Comba 3rd dan Italia
Prem Shrestha 3rd dan Nepal
Arjan van Dijk 3rd dan Netherlands
Paul Jansen 3rd dan Netherlands
Ben van Dooijweert 3rd dan Netherlands
Robert Pepels 3rd dan Netherlands
Dennis Ramdien 3rd dan Netherlands
Rob Wagner 3rd dan Netherlands
 
   
Moukhlass Youssef 3rd dan Marocco
Ali Basharat 3rd dan Pakistan
Izabela Jedynak 3rd dan Poland
Mirosław Jędrowski 3rd dan Poland
Marina Anfimova 3rd dan Russia
Vladimir Shereneshev 3rd dan Russia
Anatoliy Zikin 3rd dan Russia
Vadim Reznikov 3rd dan Russia
Zarubenkov Oleg (Russian bear) 3rd dan Russia
Vladimir Vasin 3rd dan Russia
Fratkin  Evgeny 3rd dan Russia
Phillips Yvonne 3rd dan Scotland
Reinout Meijboom 3rd dan South Africa
V. Isaevski 3rd dan Sweden  Dai Shihan
Esbjorn Larsson 3rd dan Sweden
Decosterd Sacha 3rd dan Swiss 
 
2 dan kyokushin
Harry Endressen 2nd Denmark IBK Denmark Secretary
Ali Kacimi 2nd dan Algeria
Michel de Cuba 2nd dan Aruba
Rolf Fluonia 2nd dan Aruba
Randolph Arendsz 2nd dan Aruba
Jefferson Fickel Bandeira     2nd Brazil
Moises Cifuentes  2nd Chili 
Paulin Kamuangu 2nd dan Congo
Tomo Fabekovec 2nd dan Croatië
Nenad Koletić 2nd dan Croatië
Drago Krnjajić 2nd dan Croatië
A. Albouz 2nd dan Croatië
Kim Hvidberg 2nd dan Denmark
Niels Christensen 2nd dan Denmark
N. Levi 2nd dan Denmark 
Mace Phil 2nd dan England
Juan Michel Lavedrine 2nd dan France
Salem Nakara 2nd dan France
Graziella de Villa 2nd dan France
Djamel Ghorab 2nd dan France
Angela Kreklau 2nd dan Germany
Kay Jarck 2nd dan Germany
Fabio Bangrazi 2nd dan Germany
Tomash Kush 2nd dan Germany
Mike Blaneck 2nd dan Germany
Ulrike Thiele  2nd dan Germany
Klaus Scheunpflug 2nd dan Germany
Ronny Müller 2nd dan Germany
Thomas Locker 2nd dan Germany
Simone Schulze 2nd dan Germany 
Klaus Scheunpflug 2nd dan Germany 
Ulrike Thiele  2nd dan Germany 
Krista Novak 2nd dan Hungarian
Sunil Kumar 2nd dan India
Mostafa Mahmoodi Morad 2nd dan Iran
Ali Sarbaz 2nd dan Iran
Amir Hossein Esteki 2nd dan Iran
Gianni Margoleo 2nd dan Italy
Roberto Comba 2nd dan Italy
Fabio Forte 2nd dan Italy
Surendra Dongol 2nd dan Nepal
O.P. Thapa 2nd dan Nepal
Ganesh Lal Kakshapati 2nd dan Nepal
Subash Kafle 2nd dan Nepal
Erik Engelsman 2nd dan Netherlands
Michel Royers 2nd dan Netherlands
Rene Ginder 2nd dan Netherlands
Peter Vreven 2nd dan Netherlands
Siem den Hollander 2nd dan Netherlands
Dennis van der Giezen 2nd dan Netherlands
Michel Vinke 2nd dan Netherlands
Marc Frijmuth 2nd dan Netherlands
Chian Ozturk 2nd dan Netherlands
Ruud Hartjokoesoemo 2nd dan Netherlands
Renée Bochardt 2nd dan Netherlands
Farid Boukhidous 2nd dan Netherlands
Ruud Hartjokoesoemo 2nd dan Netherlands
Suzanne Wit 2nd dan Netherlands
Cor Mol 2nd dan Netherlands
Robert Klip 2nd dan Netherlands
Cor van Wingerden 2nd dan Netherlands 
Geir Kasa 2nd dan Norway  Dai Shihan 
Agnieszka Reślińska 2nd dan Poland
Andrzej Kulesz 2nd dan Poland
Wojciech Stefanowicz 2nd dan Poland
Marek Wołos 2nd dan Poland
Zdzisław Wołos 2nd dan Poland
Ivan Kornev  2nd dan Russia
Oganes Anayan 2nd dan Russia
Zaytsev Alexey 2nd dan Russia
Igor Metritsky 2nd dan Russia
A.Vishnjakova 2nd dan Russia
D. Kuranoy 2nd dan Russia 
Jacob Moeketsi 2nd dan South Africa
G. Francois 2nd dan Swiss
Kamel Kechiche 2nd dan Tunisia
Muriel Affriat 2nd dan USA
Stojan Lukic 2nd dan Dai Shihan Bosnia and Heregobina
1 dan kyokushin
Zorha Lahouari 1st dan Algeria
Y. Alilouche 1st dan Algeria
Desire Croes 1st dan Aruba
Mayaram Budhu 1st dan Aruba
J. Bandeira 1st dan Brazil
Jonthan Valdes 1st dan Chili
Eduath Bajić 1st dan Croatië
Vedran Batinjan 1st dan Croatië
Dario Dujnić 1st dan Croatië
Marko Šintić 1st dan Croatië
Goran Augustinović 1st dan Croatië
Mirjana Noršić 1st dan Croatië
Hans de Snaijer 1st dan Curacau
Bo Soes 1st dan Denmark
Leif Christensen 1st dan Denmark
Thomas Møller 1st dan Denmark
Thomas Bergsfors 1st dan Denmark
Søren Hytting 1st dan Denmark
Ervine Ben 1st dan England
Chaplin Simon 1st dan England
Reeves Neil 1st dan England
Barden Kerry 1st dan England
Bishop Ricky 1st dan England
Underdown Les 1st dan England
Cooper Steve 1st dan England
Maybourne Sarah 1st dan England
Smith Alasdair 1st dan England
Hemsly Martin 1st dan England
Cutting Emma 1st dan England
Karim Alaoui 1st dan France
Cyril Giacomoni 1st dan France 
Antony Darbouche 1st dan France
Bernard Fleck 1st dan France
Marion Gausseran 1st dan France
Philippe Coullaud 1st dan France
Teddy Guillemet 1st dan France
David Leze 1st dan France
Ridha Barr 1st dan France
Michel Sucamelli 1st dan France
Mirko Chiari 1st dan France
Cedric Covelli 1st dan France
Adrien Cuomo 1st dan France
Sebastien Chevrier 1st dan France
Chris Robin 1st dan France
Lois Robin Monaco 1st dan France
Balthazar Fama 1st dan France
Christophe Fama 1st dan France
Bruno Dubois 1st dan France
Stephane Barla 1st dan France
Yahya Nakara 1st dan France
Anthony Amans 1st dan France
Karim Alaoui 1st dan France
Dennis Grünewald 1st dan Germany
Jörg Lehmann 1st dan Germany
Nardos Harutjunjan 1st dan Germany
Andreas Hufgard 1st dan Germany
Marc Weinrich 1st dan Germany
Jens Herold 1st dan Germany
Björn Nürnberg 1st dan Germany
Thomas Arnold 1st dan Germany
Stella Wiesner 1st dan Germany
Timo Schmalenberg 1st dan Germany
Stefan Valentin 1st dan Germany
Petra Fester 1st dan Germany
Sven Wagner 1st dan Germany
Felix Glage 1st dan Germany
Timm Gerber 1st dan Germany
T. Templuem 1st dan Germany
M. Schnabel 1st dan Germany 
K. Oppolzer 1st dan Germany
Tibor Varga 1st dan Hungarian
Abas ali Fayazfar 1st dan Iran
Abolfazl Hejazi 1st dan Iran
Salman Bahaveri 1st dan Iran
Ali Khanari Nejan 1st dan Iran
Johnny Kielly 1st dan Ireland
Shane Thomas 1st dan Ireland
Paolo lo Giudice 1st dan Italy
Ivan Zucchet 1st dan Italy
Giovanni Carlino 1st dan Italy
M. Luigi Balansino 1st dan Italy 
Manuel De Rosa 1st dan Italy
Parikshit Adhikari 1st dan Nepal
Asgar Khan 1st dan Nepal
Sobhit Shrestha 1st dan Nepal
Saroj Thapa Magar 1st dan Nepal
Damber Bahadur Air 1st dan Nepal
Sashi 1st dan Nepal
Said Metalsi 1st dan Netherlands
Michael Knaap 1st dan Netherlands
Samir Bourekba 1st dan Netherlands
Jan Lich 1st dan Netherlands
Fred van de molen 1st dan Netherlands
Jan Dijkstra 1st dan Netherlands
Joop Boer 1st dan Netherlands
Marc Arends 1st dan Netherlands
Be Mulder 1st dan Netherlands
Francis Metten 1st dan Netherlands
Iris Hilgersom 1st dan Netherlands
Margot Gordeau 1st dan Netherlands
Marleen Derks 1st dan Netherlands
Maurice Derks 1st dan Netherlands
Roel Romeijn 1st dan Netherlands
Jeroen Severijnse 1st dan Netherlands
Martijn Hoogenberg 1st dan Netherlands
Mike Hogerhuis 1st dan Netherlands
Rick Hogerhuis 1st dan Netherlands
Perry Wessel 1st dan Netherlands
Patrick Zondag 1st dan Netherlands
Rob Wagner 1st dan Netherlands
Tjerk Postma 1st dan Netherlands
Arjan van der Leest 1st dan Netherlands
Rodney Faverus 1st dan Netherlands
Eric Zowa 1st dan Netherlands
Tyrone Spong 1st dan Netherlands
Frans van de Ven 1st dan Netherlands
Robert de Waal 1st dan Netherlands
Guus van Wingerden 1st dan Netherlands
Kees Boer 1st dan Netherlands
Lynn Peene 1st dan Netherlands
Mark Kramer 1st dan Netherlands
Sharon de Bruin 1st dan Netherlands
Sammy-Lee Muller 1st dan Netherlands
John v/d Wetering 1st dan Netherlands
Richard Kraaijeveld 1st dan Netherlands
Martijn Granneman 1st dan Netherlands
Jan Willem Ruis 1st dan Netherlands
Patrick Kok 1st dan Netherlands
Yilmaz Unutan 1st dan Netherlands
Diana Leensvaart 1st dan Netherlands
Marcin Mrugalski 1st dan Poland
Natalia Budka 1st dan Poland
Przemysław Andrzejak 1st dan Poland
Piotr Maciński 1st dan Poland
Paweł Rutkiewicz 1st dan Poland
Sebastian Gawronski 1st dan Poland
Adrian Jakubczyk 1st dan Poland
Piotr Rodak 1st dan Poland
Vladimir Petrov 1st dan Russia
Sergei Kosarev 1st dan Russia
Vadim Dedkov 1st dan Russia
Vadim Verichev 1st dan Russia
Pavel Bolshunov 1st dan Russia
Nikolay Mescheryakov 1st dan Russia
Sergey Korotkov 1st dan Russia
M. Korotchenko 1st dan Russia
N. Kravchenko 1st dan Russia
Alexey Bashlykov 1st dan Russia
Arkadiy Voevodin 1st dan Russia
Vyacheslav Fakeev 1st dan Russia
Oleg Gremitskih 1st dan Russia
Pikhtina Evgenia 1st dan Russia
Hanakov Sergey(kamikaze) 1st dan Russia
Alymov Anton 1st dan Russia
Fleisher Daniel 1st dan Russia
Maltsev Alexander 1st dan Russia
Balametov Emil 1st dan Russia
Victor Seleznev 1st dan Russia  Moscow
Andrey Sukhin 1st dan Russia 
Zarko Dukic 1st dan Serbia
Klas Carlsson 1st dan Sweden
Stefan Frank 1st dan Sweden
Germund Larsson 1st dan Sweden
I. Gueye 1st dan Swiss
Hakim Naamane 1st dan Tunisia
Nunnerley Kirsty 1st dan Wales
Goddard Helen 1st dan Wales
 
Kyokushin grading system Print

Kyokushin grading system

 

Latest news intro's from IBK, click on title for more

Powered by CNH
kyokushin